21 Ocak 2019, Pazartesi

> Cenk Balaban > Fatih Terim Ve Elmas Madenleri
Cenk Balaban

Fatih Terim Ve Elmas Madenleri

11 Ocak 2019 11:53

UEFA kupası müze için değil yarınların cevheri olsun diye alınmıştı.


Dünyanın en büyük klübü Real Madrıd çünkü aldığı kupalar maddi olanaklar ve sayısız yıldız futbolcuları bünyesinde barındıran dünya devidir. Sadece paranızın olması yetmez iyi futbolcuyu bulmak ve gerçek yıldızı tesbit etmek gerekir. Kulüp bünyesinde her dönem kadroyu kurarken eskinin kupalar almış dünya çapındaki futbolcularını barındırırlar ve bu insanlar doğru futbolcuyu tesbit eder ve Real Madrid’in her sezon zirveye oynamasını sağlar. Bünyesinde tuttuğu ve daha sonradan gönderdiği oyuncular bile gittikleri takımlarda fark yaratır takımlarına kupalar kazandıracak kapasıtededir. Örnek verecek olursam Roben, Morata , Hames Rodrigues, Higuen aklıma gelenlerdir.

Galatasaray Türkiye’de en fazla şampiyonluk yaşamış ve Avrupa’da UEFA kupası almış şampiyonalar liginde çeyrek finaller yarı final oynamış bir takımdır. Peki bu başarıları sağlayan futbolcular yöneticiler hocalar bugün bu tecrübelerini yeteri kadar Galatasaray için kullandılar mı. Onlar futbolcunun veya hocaların kapasitelerini en iyi anlayacak kişilerdir. Fatih terim ve yardımcıları UEFA kupası kadrosunda bulunan değerlerdir ve bu değerler oyuncu tarama genç yetenek bulma seviye atlatma ve gerçek yıldızları takıma katma konusunda geçmişte  çıkmış oldukları Avrupa seviyesinin hakkını vermişlermidir. Tabiki maddi imkanlar sınırsız değildir ama şuan Galatasaray’ın maddi imkanları yinede yetecektir.

Türkiye’de en çok kupa almış olan ve bunu Avrupa kupası ve başarıları ekleyen Galatasaray camiası içerde ve dışarda daha büyük başarıları sürekli yakayacak potansiyele fazlasıyla sahiptır. 2000 yılındaki devrim niteliğindeki başarı yarım bırakılmamalıdır. UEFA kupası müzede sergilendiği için değil sürekli başarıya giden yoldaki cevher olduğu için önemlidir. Galatasaray kurtuluş için elmas madenlerini uzaklarda aramamalı içerde camiasının büyüklüğünün farkında olması gerekmektedir.

Şu anda kulüpler gelecekleri için genç oyunculara yönelmiştir. İlerde ayakta kalmak ve zirveye ulaşmak bu değişimi en iyi şekilde uygulayanların sahip olacağı mertebedir. Liderlerin en önemli özelliği değişimi yönetmektir.